Free cookie consent management tool by TermsFeed Workshop k transatlantické spolupráci v oblasti SMR  – Moravskoslezské energetické centrum, p. o.

Workshop k transatlantické spolupráci v oblasti SMR 

14. 12. 2022 / Novinky

Workshop byl organizován US Trade and Development Agency (USTDA) za podpory českého EU předsednictví ve dnech 7. – 8. 12. 2022 v Bruselu. Tento dvoudenní workshop byl zaměřen na usnadnění diskuse o nedávných iniciativách, které vláda USA a mezinárodní protistrany podnikly na podporu rozvoje technologií malých modulárních reaktorů (SMR). 

Workshopu se zúčastnili vedoucí představitelé jaderné energetiky z amerického, evropského a euroasijského veřejného
a soukromého sektoru, kteří se zaměřují na rozvoj, financování a zavádění SMR.

Mezi hlavní témata programu patřila: EU SMR partnerství, Transatlantické SMR partnerství, USA SMR iniciativy, rozvoj pracovní síly, regulační iniciativy, snižování rizik SMR projektů, případové studie a klíčové poznatky ze série workshopů.

Za Českou republiku se v roli řečníků účastnili zástupci MPO (Tomáš Ehler, Jan Prášil), skupiny ČEZ (Silvana Jirotková), Moravskoslezského kraje – Moravskoslezské energetické centrum (Petr Oliva), SÚJB (Štěpán Kochánek), ČVUT Praha (Radek Škoda) a ENERGOPROJEKT Praha (Petr Mach). 

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler hodnotil workshop následujícími slovy: „Transatlantická spolupráce je obzvláště v dnešní energetické krizi možností, kterou není možné ignorovat. USA jsou v oblasti SMR v řadě aspektů
o krok dále než EU. Workshop také nabídl příležitost mluvit o možnostech financování jaderných projektů a USA dlouhodobě poukazují na programy, které členským zemím EU můžou nabídnout. Jednou z takových možností je typicky exportní financování“.

Více informací k SMR workshopu naleznete zde.

Potřebujete se na něco zeptat? Jsme tady pro vás.

info@mskec.cz
Úvod