Workshop byl organizován US Trade and Development Agency (USTDA) za podpory českého EU předsednictví ve dnech 7. – 8. 12. 2022 v Bruselu. Tento dvoudenní workshop byl zaměřen na usnadnění diskuse o nedávných iniciativách, které vláda USA a mezinárodní protistrany podnikly na podporu rozvoje technologií malých modulárních reaktorů (SMR).
Workshopu se zúčastnili vedoucí představitelé jaderné energetiky z amerického, evropského a euroasijského veřejného
a soukromého sektoru, kteří se zaměřují na rozvoj, financování a zavádění SMR.
Mezi hlavní témata programu patřila: EU SMR partnerství, Transatlantické SMR partnerství, USA SMR iniciativy, rozvoj pracovní síly, regulační iniciativy, snižování rizik SMR projektů, případové studie a klíčové poznatky ze série workshopů.
Za Českou republiku se v roli řečníků účastnili zástupci MPO (Tomáš Ehler, Jan Prášil), skupiny ČEZ (Silvana Jirotková), Moravskoslezského kraje – Moravskoslezské energetické centrum (Petr Oliva), SÚJB (Štěpán Kochánek), ČVUT Praha (Radek Škoda) a ENERGOPROJEKT Praha (Petr Mach).
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler hodnotil workshop následujícími slovy: „Transatlantická spolupráce je obzvláště v dnešní energetické krizi možností, kterou není možné ignorovat. USA jsou v oblasti SMR v řadě aspektů
o krok dále než EU. Workshop také nabídl příležitost mluvit o možnostech financování jaderných projektů a USA dlouhodobě poukazují na programy, které členským zemím EU můžou nabídnout. Jednou z takových možností je typicky exportní financování“.
Více informací k SMR workshopu naleznete zde.