Naše organizace se aktivně zapojuje do podpory transformace regionu přípravou, realizací a aktivní účastí v projektech. Jedná se o projekty, které si kladou za cíle zvýšení energetických úspor, snížení energetické náročnosti, tedy snížení produkce skleníkových plynů, budov v majetku MSK, adaptací na změny klimatu. Významnou součástí je poskytování odborného poradenství a osvětové činnosti v oblasti energetických témat souvisejících např. s obnovitelnými zdroji energie, zaváděním komunitní energetiky s využitím příkladů dobré praxe zejména pro zástupce municipalit.
Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková organizace je nositelem projektu Centrum veřejných energetiků – poradenství pro energetickou transformaci MSK (dále CVE). Jedná se o strategický projekt Moravskoslezského kraje, který je financovaný z Fondu pro spravedlivou transformaci prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace (MŽP).
Cílem projektu je podpora realizace transformačních cílů v souladu se závazky a strategickými dokumenty Evropské unie a České republiky. Ve zcela zásadních oblastech, a to finanční, strategické, vazbě na inovační ekosystém a RIS3, partnerské spolupráce uvnitř kraje ad. je klíčovým partnerem projektu Moravskoslezský kraj.
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO), která je partnerem projektu CVE bez finančního příspěvku, vznikne v rámci projektu CVE vzdělávací program pro energetické poradce, ale i studenty z řad veřejné správy, případně další zájemce. Vzdělávací program bude zahrnovat kurz celoživotního vzdělávání a modifikaci stávajícího bakalářského programu Energetika a životní prostředí.
Výstupem činnosti CVE nejsou běžně dostupné komerční služby (zpracování energetických strategií, auditů a posudků, žádostí o dotace, projektové dokumentace apod.), ale jde o odborné poradenství s cílem podpořit a napomoci transformaci energetiky, optimalizaci energetických systémů a bilanci směrem ke zvýšení energetické účinnosti, bezemisní mobilitě a celkově ke klimatické neutralitě.
Systematická pomoc odborníků v území, budování znalostní základny a širokého partnerství napříč krajem pomůže nastartovat změnu směrem k čistější, inovativnější a odolnější energetice a čisté mobilitě.
Blíže o Operačním programu spravedlivá transformace zde:
Webové stránky projektu: www.cvemsk.cz
Facebook: /cvemsk
Kontaktní osoba projektu: Ing. Gabriela Gangur Moravčíková, moravcikova@mskec.cz, +420 737 939 481
Integrovaný projekt LIFE COALA, celým názvem LIFE IP for Coal Mining Landscape Adaptation, je primárně regionální projekt zaměřený na podporu opatření na zmírnění dopadů změn klimatu v Moravskoslezském kraji.
Hlavním cílem celého projektu je úspěšně implementovat cíle stanovené v Adaptační strategii Moravskoslezského kraje na dopady změny klimatu (leden 2020), a tím zvýšit kvalitu prostředí pro život jeho obyvatel a podpořit udržitelný rozvoj v kraji.
Projekt řídí Moravskoslezský kraj a spolupracuje na něm s námi řada partnerů, mezi které patří města Karviná, Havířov a Orlová, krajské agentury Moravskoslezské Investice a Development, a.s., Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s., dále Ministerstvo životního prostředí, ale také Nadace Partnerství, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nebo státní podnik DIAMO. Mezinárodní přesah dodává projektu Slezské vojvodství a Hornický geologický institut sídlící v polských Katovicích.
Cílem MEC v projektu je příprava a realizace adaptačních a mitigačních opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budov v majetku Moravskoslezského kraje, a to v rámci aktivit Smart Building System (SBS) – systém adaptace a mitigace pro budovy MSK a Pilotní adaptace budov. Příkladem těchto opatření je např. zateplení budov, které může být kombinováno s technickými i přírodními prvky, realizace zelených fasád, střech, instalace stínicích prvků apod.
Další aktivitou MEC je zřízení Poradenského centra pro budovy, které poskytuje služby odborného poradenství, konzultací a vzdělávání v oblasti energetiky, energetického managementu a konceptu chytrého regionu v oblasti úspor energií, kdy cílovou skupinou jsou zájemci o realizaci adaptačních a mitigačních opatření z řad měst a obcí na území celého Moravskoslezského kraje i malé a střední podniky. Naše centrum je s dalšími partnery projektu součástí poradenství pro adaptace na změnu klimatu.
Webové stránky poradenských center projektu najdete zde.
Další informace o projektu:
Webové stránky projektu: www.lifecoala.cz, miseklima.msk.cz
Kontaktní osoba projektu: Ing. Alena Kryglerová, kryglerova@mskec.cz, +420 730 812 441
Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková organizace ve spolupráci s Centrem energetických a environmentálních technologií při VŠB-TUO vyvinuli softwarový nástroj ATHOS pro simulaci energetických bilancí a ekonomiky provozu technologií na výrobu elektrické energie, vodíku a souvisejících energetických komodit (dále jen „aplikace ATHOS“).
Aplikace ATHOS je navržena pro hrubý výpočet energetického potenciálu fotovoltaických a větrných elektráren na dostupných plochách, které jsou vyčleněny pro energetické účely, popřípadě určeny k multifunkčnímu využití plochy pro energetické i zemědělské účely například pomocí principů tzv. agrovoltaiky. Vyrobená elektrická energie v případě potřeby i společně s energií z elektrické sítě je následně využívána k výrobě vodíku. Při produkci vodíku jsou uvažovány účinnosti výroby i komprese vodíku.
Zákaznická podpora:
Návod a obecné informace o technologiích a zdrojích pro výrobu vodíku >
E-mail: athos@vsb.cz
Telefon: +420 596 999 306 (pouze v pracovních dnech mezi 8–14 hod.)