Free cookie consent management tool by TermsFeed Otevření první vodíkové plnicí stanice v Ostravě – Moravskoslezské energetické centrum, p. o.

Otevření první vodíkové plnicí stanice v Ostravě

30. 6. 2022 / Novinky

Dne 28.6.2022 se zástupci Moravskoslezského energetického centra, p. o. zúčastnili slavnostního otevření první veřejné plnicí vodíkové stanice v České republice.

Plnička je určena pro osobní vozidla a nachází se v Ostravě – Vítkovicích u výrobního areálu společnosti Cylinders Holding a. s., která pro stanici dodala vysokotlaké nádoby na vodík, jejichž celkový objem je 7 260 metrů krychlových. Dále se zařízení skládá z kompresoru a výdejního stojanu, u kterého se vodíkové osobní vozidlo, které má průměrně spotřebu mezi 0,8 až 1,2 kg vodíku na 100 km, naplní zhruba do tři čtvrtě hodiny (naplnění nádrží na tlak 500 barů trvá cca 3 minuty, zbylých 200 barů zabere dalších 50 minut). 

Zatím je plnicí stanice ve zkušebním provozu, počítá se s plněním okolo deseti vozidel denně. Již první den provozu byly naplněny všechny 3 vodíková vozidla, která se nachází v Moravskoslezském kraji. Pokud bude vozidel postupně přibývat, společnost Vítkovice, a. s. může plničku zrychlit a rozšít až na obslužnost cca 40 vozidel denně. Osobní vozidlo lze na stanici naplnit za zaváděcí cenu 2 500 Kč, nebo 100 EUR (nezáleží na objemu nádrže vozidla). Vybudování plnicí stanice trvalo celkem dva měsíce, náklady na stavbu činily zhruba 14 milionů korun. 

Při příležitosti slavnostního otevření byly zástupci Moravskoslezského kraje, VŠB-Technické univerzity Ostrava a skupiny Cylinders Holding a. s. podepsány zakládající dokumenty pro vznik Vodíkového klastru, mezi jehož členy se řadí dalších 24 významných společností (např. BorsodChem MCHZ, s. r. o, Čepro, a. s., Tatra Trucks a. s., Hyundai Motor Czech s. r. o., Město Ostrava, České dráhy, a. s. apod.). V klastru jsou sdruženy firmy, které vodík vyrábějí, transportují, nebo využívají. „Celé dohromady to tvoří jednolitý celek vodíkového údolí. Jednotlivé části samostatně fungovat nebudou, dohromady to dává smysl,“ řekl náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Jakub Unucka. 

Potřebujete se na něco zeptat? Jsme tady pro vás.

info@mskec.cz
Úvod